13 Ağustos 2020 Perşembe  Ada, 42 bin adrese ulaştı 12:29  İç pazardaki kırılganlık Gigant’ı ihracata yöneltti 12:25  Baran Mutfak, Naskoni ile her kesime hitap edecek 12:21  Sürmeneli, seri üretime geçmeye hazırlanıyor 12:20  Elit, Türkiye de akıllı klozeti yaygınlaştıracak  12:16  İnoksan Diyarbakır da  12:14  BSH, ürün başına tüketilen su miktarını % 66 azaltıyor 12:12  Denpa Endüstriyel, İnoksan’la yüzde 30 büyüyecek 12:10  Şaypa, 50inci mağazasını Altınşehir de açtı 12:08  Seçkin Onur, elektronik distribütör oldu 12:07  
 Çok Okunanlar
 
 Çok Yorumlananlar
 


  
 İstatistikler
Aktif : 1
Dün : 26
Bugün : 6
Top.Tekil : 21035
Top.Çoğul : 423401
BU OTOMOBİL SATIŞ REKORU KIRACAK
Citroen in yakında Türkiye de piyasaya sürelecek olan yeni modeli satış rekorları kıracak.. İşte o otomobil..

Bahattin Tatoğlu, Citroen Türkiye in yeni genel müdürü. Boğaziçi İşletme den mezun olduktan sonra 1996 yılında grupta satış temsilcisi olarak başladığı görevinde Temmuz sonunda genel müdür koltuğuna oturdu.

Yeni C3 ile bu sene Citroen tarihinde ilk kez pazar paylarını yüzde 3 ün üzerine çıkaracaklarını belirten Tatoğlu, toplam pazardaki kabus senaryolarına ise katılmadığının altını  çiziyor. Hürriyet Gazetesi nden Eren Güler sordu,  Bahattin Tatoğlu cevapladı


- 2010 da otomotivde kötü bir yıl bekleniyor. Siz buna katılıyor musunuz?


Açıkçası ben 2010 geneli için çok kötümser değilim. Çünkü bizim yaş grubumuzun görmediği bir enflasyon ile karşı karşıyayız. Faizler de yüzde 1 in altında. Eğer böyle devam eder ve bankalar kredi musluklarını açarsa, 2010 ikinci yarısına ilişkin ben olumluyum.


- Kredi muslukları kapalı mı ki?


Yok aslında, aralık ayında biraz daha olumluydular ama bunun böyle devam etmesi gerekiyor. Çünkü ellerinde büyük para birikti ve onların da yapmaları gereken bir bankacılık var.


- Pazar kaç olur?


470 binler civarında olur diye tahmin ediyorum. Bazı tahminlerdeki gibi 350-400 binlik bir pazar olmayacak, kabus senaryoları gerçekleşmeyecek.


- Peki hükümetten destek beklentileriniz devam ediyor mu?


Aralık ayında çıkan sonuca bakarsanız maalesef ben artık bişey bekleyemiyorum. ÖTV indiriminin bitmesine rağmen kampanyalarla inanılmaz bir satış rakamı ortaya çıktı. Bu aralık pazarından sonra artık bir hurda indirimi de olmaz. Çünkü sektörde kriz yok gibi gözüküyor. Artık derdimizi nasıl anlatırız bilmiyorum.


- Hükümet bak ne güzel satıyorsunuz mu diyecek?


Bu satış rakamının üzerine doğal reaksiyonları bu olabilir maalesef.


Halbuki sektörün otomotiv sahipliğini ucuzlatmaya ihtiyacı var. ÖTV de kalıcı indirime gidildiği zaman otomotiv fiyatları ucuzlayacak, iç pazar büyüyecek ve bunun sonunda hep konuşulan sıfırdan yabancı yatırımlar da gelecek.


- Sektör olarak bunu hep söylüyorsunuz. Vergiyi indirin, gelirler artsın ve yeni yatırımcılar gelsin. Peki neden olmuyor? Görmüyorlar mı?


Ben onu diyecek durumda değilim. Sonuçta bütçenin kendi dengeleri var. Ama bütün otomobilcilerin üzerinde uzlaşabildikleri ana konu bu. El birliği ile devlet yetkililerine anlatıyorlar.


Benim yorumum, bunu anlamıyorlardan ziyade değerlendirildiği yönünde. Sonuçta herkes ÖTV indiriminin etkisini gördü. Pazar sene başında 300-350 bin gözükürken, sene sonunda 2008 in de üzerine çıkarak 557 bine ulaştık. Bugünkü toplam pazar ÖTV indiriminin eseri.


Umarız böyle bir indirim kalıcı hale gelir. Zaten biz ancak o şekilde 1 milyonluk pazarlara ulaşırız.
20:33:00
13 Agustos 2020
Bu haber  4546  kere okundu Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
Bu Habere Yorumunuzu Ekleyin
İsim
E-posta
Başlık
Yorum
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Iletisim   |   Künye   |   Anasayfam yap   |   Sik Kullanilanlara Ekle
TicariTanitim.Com / Güncel Haber Portalı