13 Ağustos 2020 Perşembe  Ada, 42 bin adrese ulaştı 12:29  İç pazardaki kırılganlık Gigant’ı ihracata yöneltti 12:25  Baran Mutfak, Naskoni ile her kesime hitap edecek 12:21  Sürmeneli, seri üretime geçmeye hazırlanıyor 12:20  Elit, Türkiye de akıllı klozeti yaygınlaştıracak  12:16  İnoksan Diyarbakır da  12:14  BSH, ürün başına tüketilen su miktarını % 66 azaltıyor 12:12  Denpa Endüstriyel, İnoksan’la yüzde 30 büyüyecek 12:10  Şaypa, 50inci mağazasını Altınşehir de açtı 12:08  Seçkin Onur, elektronik distribütör oldu 12:07  
 Çok Okunanlar
 
 Çok Yorumlananlar
 


  
 İstatistikler
Aktif : 1
Dün : 26
Bugün : 7
Top.Tekil : 21035
Top.Çoğul : 423413
OYUN ENDÜSTRİSİ SİNEMAYI SOLLADI
Oyun gelirleri gişe gelirlerini solladı
Sinemada hiç bir şey eskisi gibi olmayacak” sloganıyla vizyona giren 3D teknolojili Avatar, tüm zamanlarda en yüksek gişe hasılatı yapan filmlerden biri olmaya aday. Listenin ilk sırasını Avatar’ın yönetmeni James Cameron’ın bir başka filmi, Titanic, 1.8 milyar dolarla işgal ediyor.

Sinema sanayiinin bu dehşet verici hasılat gelirleri tüm basında yer bulurken, henüz çok söz edilmeyen ama eğlence sektöründe hızla payını artıran bir alt sektör yakında birincilik koltuğuna oturabilir. Farklı platformlarda ‘artırılmış gerçeklik’ uygulamaları artan oranda kullanılan bilgisayar oyunları, pek çoğuna göreyse çoktan sinema sektörünü geride bırakmış durumda.

Bu gidişe en iyi örnek, geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya sürülen Call of Duty: Modern warfare 2 adlı savaş oyunu. Piyasaya çıktıktan sonra 3 gün içinde 550 milyon dolar, bugüne kadar geçen 2.5 ay içinde de 1 milyar 50 milyon dolar satış gelirine ulaşan MW2, şimdiden gelmiş geçmiş en çok gişe hasılatı yapan dördüncü sinema filmini geride bıraktı.
Haberin devamı ↓reklam

En çok satan oyunlar listesinde birinci ve ikinci sırayı paylaşan Guitar Hero III ve World of Warcraft, halihazırda film listesinin üçüncü sırasındaki Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı’nı (1,07 milyon dolar) geçmiş durumda.

Bilhassa World of Warcraft’in, yarattığı reklam geliriyle de Titanic’in gieş hasılatını çoktan geçtiği söyleniyor. Gişe sıralamasında 1.12 milyar dolar gelirle ikinci olan Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü de büyük ihtimalle her üç oyunun da gerisinde kalacak.

Bilgisayar oyun sektöründeki bu satış patlaması, özellikle batıda ailelerin oyun oynamayı televizyon izlemek kadar ‘olağan’ bir ev eğlencesi olarak kabullenmesinden kaynaklanıyor. Yakında 3D teknolojili televizyonların evlere gitmesi ve PlayStation3, Xbox360 ve Nintendo Wii gibi önde gelen oyun konsollarının 3D uyumlu hale getirilmesi bu sanayiiyi daha da büyütecek gibi görünüyor.

Gelirlerdeki yükseliş, ayrıca oyunların en az 30-40 dolar gibi bedellerle satılması, geliştirmek için binlerce kişinin çalıştığı sinemaya kıyasla çok küçük ekiplerin yeterli olması ve oyunların içine bolca reklam yerleştirilebilmesi gibi etkenlere de bağlı.

Bilgisayar ve konsol oyunları sektörünün 2008’de dünyayı etkilemeye başlayan ekonomik durgunluğa rağmen büyümeyi sürdüren ender sektörlerden olduğunu da hatırlatalım.

1 milyar dolar satış rakamını aşan oyunlar:


World of Warcraft – 2 milyar dolar
Guitar Hero III – 1,4 milyar dolar
Call of Duty: Modern Warfare 2 – 1,05 milyar dolar

1 milyar dolar gişe rakamını aşan filmler:

Titanic – 1.8 milyar dolar
The Lord of the Rings: The Return of the King – 1.12 milyar dolar
Avatar - 1.1 milyar dolar  (8 Ocak 2010 itibarıyla)
Pirates of the Carribean: Dead Man s Chest – 1,07 milyar dolar

 

habertürk 07:15:00
13 Agustos 2020
Bu haber  3833  kere okundu Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
Bu Habere Yorumunuzu Ekleyin
İsim
E-posta
Başlık
Yorum
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Iletisim   |   Künye   |   Anasayfam yap   |   Sik Kullanilanlara Ekle
TicariTanitim.Com / Güncel Haber Portalı