23 Eylül 2019 Pazartesi  Ada, 42 bin adrese ulaştı 12:29  İç pazardaki kırılganlık Gigant’ı ihracata yöneltti 12:25  Baran Mutfak, Naskoni ile her kesime hitap edecek 12:21  Sürmeneli, seri üretime geçmeye hazırlanıyor 12:20  Elit, Türkiye de akıllı klozeti yaygınlaştıracak  12:16  İnoksan Diyarbakır da  12:14  BSH, ürün başına tüketilen su miktarını % 66 azaltıyor 12:12  Denpa Endüstriyel, İnoksan’la yüzde 30 büyüyecek 12:10  Şaypa, 50inci mağazasını Altınşehir de açtı 12:08  Seçkin Onur, elektronik distribütör oldu 12:07  
 Çok Okunanlar
 
 Çok Yorumlananlar
 


  
 İstatistikler
Aktif : 1
Dün : 33
Bugün : 32
Top.Tekil : 18992
Top.Çoğul : 384405
TEKEL İŞÇİLERİ 24 SAATTİR GREVDE
Tekel işçileri, bir süredir yaptıkları oturma eyleminin ardından dün başladıkları "açlık grevi"nde 24 saati tamamladı.
İşyerleri kapatılan Tekel işçilerinin, özlük haklarını koruyarak başka kamu kurumlarına geçme talebiyle gerçekleştirdikleri eylem 37. gününde sürüyor.

Tekgıda-İş Sendikası yöneticilerinin dün başlatılan "açlık grevi"nde sayıyı 100 ile sınırladıklarını açıklamalarına karşın, eyleme kendi istekleriyle 40 işçi daha katıldı.

Sendika yetkilileri, açlık grevine katılanlardan ikisinin, eylemi "ölüm orucu" şeklinde sürdürmek istediğini, bunlardan birinin ikna edildiğini, diğer kişinin su da içmeyerek, "ölüm orucu"na başladığını belirttiler.

Sağlık sorunuyla karşılaşılması ihtimaline karşı Türk-İş Genel Merkezi çevresinde ambulanslar bekletiliyor.

Yetkililer, "açlık grevi" yapan işçilerde tansiyon sorunlarının görülmeye başladığını, görevli doktorların düzenli olarak, "açlık grevi" yapanları kontrol ettiğini belirtti.

"Açlık grevi"nin sürdürüldüğü salona, hijyen koşulları dikkate alınarak, sağlık görevlileri ve refakatçiler dışında kimse alınmazken, gazetecilere günde 2 kez yarımşar saat görüntü alma izni veriliyor.

Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, işçileri ziyaretinde, sağlık görevlilerinden bilgi aldı.

"Açlık grevi" yapan arkadaşlarını ziyaret eden bir grup işçinin de gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Bu arada, bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri işçilere yiyecek ve battaniye yardımı yapıyor.

Kadın işçilerden CHP ye ziyaret

Bir grup kadın Tekel işçisi de Meclis teydi. Ellerinde ekmeklerle CHP li Çetin Soysal ı ziyaret eden işçiler, gözyaşları içinde "kavgamız ekmek kavgası " dedi.

İstanbul dan destek

Haydarpaşa garı önünde toplanan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyesi bir grup, "TEKEL işçisi yalnız değildir" şeklinde slogan atarak, gar duvarına, başlatacakları açlık grevine ilişkin pankart astı.

Burada bir açıklama yapan BTS 1 No lu Şube Başkanı Hasan Bektaş, TEKEL işçilerinin bir süre önce eylem başlattığını hatırlatarak, "Bu haklı direnişi hükümet, itfaiyecilerde, eczacılarda, sağlık çalışanlarında ve diğer hak arayan çalışanlarda olduğu gibi şiddet yoluyla bastırmaya çalışıyor. Ancak bu şiddet hak arayan emekçilerin kararlı ve haklı tutumunu kıramayacaktır. Biz de TEKEL işçisine destek olmak için bir günlük açlık grevindeyiz" dedi.

Bektaş ın da aralarında bulunduğu altı işçinin bu sabah başlattığı açlık grevinin akşam saat 17.00 de sona ereceği öğrenildi.

Ankara Emek ve Meslek Örgütleri Platformu üyesi bir grup da, TEKEL işçilerine destek için dün alınan kararlarını duyurmak amacıyla oturma eyleminin yapıldığı alanda basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında ifade edilen kararlara göre, 21 Ocak Perşembe günü viziteye çıkılacak, iş yapılmayacak. Türk-İş Başkanlar Kurulu nun "sürekli eylem kararı" gereği, 22 Ocak Cuma günü bir saat geç işbaşı yapılacak.

Aynı gün akşam da, Yüksel Caddesi nden AK Parti Ankara İl Başkanlığı na yürünecek. "24 Ocak Kararları"nın yıl dönümü dolayısıyla 25 Ocak Pazartesi günü, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde, özelleştirmeler sonucu ortaya çıkan olumsuzlukları içeren basın açıklaması yapılacak


06:36:00
23 Eylül 2019
Bu haber  1273  kere okundu Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
Bu Habere Yorumunuzu Ekleyin
İsim
E-posta
Başlık
Yorum
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Iletisim   |   Künye   |   Anasayfam yap   |   Sik Kullanilanlara Ekle
TicariTanitim.Com / Güncel Haber Portalı